در حال بارگذاري - Loading...

معرفی محصولات

23

( )


33

قیمت: 50000 تومان جزئیات بیشتر و خرید
نمایش به صورت بلوک نمایش به صورت عادی
بزرگترین پورتال پزشکی ایرانیان - علائم واریس و درمان آن با لیزر

علائم واریس و درمان آن با لیزر

واریس سیاهرگ ها (به انگلیسی: Varicose veins) که از ریشه لاتین Varix به معنای پیچ خورده گرفته شده، به گشاد شدن سیاهرگ‌ها گفته می‌شود. واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰-۱۰٪ جمعیت را مبتلا می‌کند. سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، گشادشده و پر پیچ‌ و خم و غالباً در سطوح درونی اندام تحتانی دیده می‌شوند. بیشترین میزان شیوع واریس در زنان بین سن ۴۹-۴۰ سالگی برآورد شده‌است.

 

 

 

واریس سیاهرگ ها (به انگلیسی: Varicose veins) که از ریشه لاتین Varix به معنای پیچ خورده گرفته شده، به گشاد شدن سیاهرگ‌ها گفته می‌شود. واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰-۱۰٪ جمعیت را مبتلا می‌کند. سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، گشادشده و پر پیچ‌ و خم و غالباً در سطوح درونی اندام تحتانی دیده می‌شوند. بیشترین میزان شیوع واریس در زنان بین سن ۴۹-۴۰ سالگی برآورد شده‌است.

علائم واریس
بیشتر سیاهرگ‌های واریسی بدون علامت بوده و تنها از جنبهٔ زیبایی به توجه پزشکی نیاز می‌یابند. در صورت علامت‌دار شدن، احساس درد، پری و سنگینی منتشر و غیر اختصاصی در ساق پاها به ویژه پس از ایستادن به مدت طولانی، وجود دارد. گاهی تورم در مچ پا و عروق برجسته در پا دیده می‌شود.

درمان واریس
درمان نگهدارنده (مانند جوراب الاستیک، اجتناب از سرپا ایستادن طولانی و بالا نگهداشتن پا هنگام دراز کشیدن و جوراب ساق بلند کشی) است. در صورت بروز مشکلات اساسی جراحی ضروری است. روش‌های درمانی متداول عبارتند از اسکلروتراپی (تزریق مایع) و جراحی. اندیکاسیون‌های درمان جراحی شامل درد دائم و ناتوان‌کننده، ترومبوفلبیت (لخته شدن) سطحی راجعه، ضایعات و زخم‌های پوستی همراه با خونریزی هستند. همچنین درمان واریس با لیزر نیز امکانپذیر است.
با توجه به ویژگی‌های فردی، راهکارهای متفاوتی برای درمان واریس توصیه می‌شود. استفاده از مواد غذایی حاوی کلسیم، منیزیم و منابع غذایی حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی مانند میوه‌هاو سبزیجاتی که به رنگ نارنجی و قرمزند (تمشک، انار، هویج، زرشک، گوجه‌ فرنگی، توت‌ فرنگی و…) در خنثی کردن رادیکال‌های آزاد موثر بوده و در ترمیم وریدها از طریق ساخت کلاژن، می‌توانند موثر باشند. عصاره هسته انگور، که غنی از ترکیبات آنتی‌اکسیدان است، می‌تواند اثرات مفیدی بر گردش خون، بافت همبند سیستم قلبی- عروقی و سیستم ایمنی بدن داشته باشد. کاهش مصرف نمک و همچنین مصرف آلو و انجیر به دلیل ملین بودن و نیز استفاده از منابع غذایی حاوی امگا- ۳ (ماهی،گردو و…) می‌تواند مفید باشد.
میوه شاه بلوط، کروی خاردار و ۳ حجره‌ای می‌باشد که حاوی ۱ یا ۲ دانه صاف به رنگ قهوه‌ ای مایل به قرمز با لکه‌های سفید است. این گیاه حاوی ترکیباتی از جمله اولئیک اسید، تری ترپن، کومارین، تانن و فلاونوئید است. شاه بلوط هندی سبب کاهش نفوذپذیری دیواره مویرگی، افزایش فعالیت ضد التهابی و پاسخ انقباضی نوراپی نفرین، استحکام اندوتلیوم و کاهش ادم از طریق کاهش نفوذپذیری مویرگ می‌شود. تانن موجود در شاه بلوط نیز، تونیسیته دیواره عروق را افزایش می‌دهد. اثر درمانی این گیاه به صورت مصرف موضعی در بیماری عروق پا در کشور آلمان به ثبت رسیده است

راه های پیشگیری از واریس:

- پیروی از رژیم غذایی متعادل و فعالیت بدنی جهت جلوگیری از اضافه وزن.

- مصرف میوه و سبزیجات.

- کاهش مصرف چربی به خصوص چربی اشباع و قندهای ساده.

- از آنجایی که یبوست یکی از دلایل تشدید واریس است، بنابراین استفاده از مواد غذایی حاوی فیبر (غلات سبوسدار، میوه و سبزیجات) توصیه می‌شود.

- عدم مصرف سیگار و الکل.

- عدم ایستادن به مدت طولانی، بدون تحرک.

درمان واریس با لیزر
در این روش که بدون بیهوشی عمومی و جراحی صورت می گیرد فیبر نازک قابل انعطاف لیزر را از طریق یک شکاف کوچک (۲-۳ میلیمتری) روی پوست وارد ورید نموده و در حین تابش لیزر آن را از ورید خارج می کنند، بزودی دیواره وریدها روی هم می خوابند و بسته می شوند و نتایج عمل به سرعت برای بیمار محسوس خواهد بود. بیمار می تواند بلافاصله بعد از درمان راه برود و به فعالیت های روزمره خود باز گردد.
باید توجه داشت تمام رگ های واریسی قابل درمان با لیزر نمی باشند و گاهی روش لیزر با سایر روش ها از جمله جراحی توأمان انجام می گیرد.
بعد از درمان با لیزر استراحت خاصی لازم نیست، بیمار تا یک هفته بانداژ داشته و از چند ساعت بعد از درمان هم می تواند با پاهای خود حرکت کند و به فعالیت های روزمره خود باز گردد.
با این روش در ۹۷% موارد بهبود در جلسه اول ایجاد می شود و در موارد عدم پاسخ امکان تکرار روش و بهبود ۱۰۰% می باشد.

منبع: مرکز تحقیقات کاربرد لیزر در پزشکی


ديدگاه هاي بيان شده براي اين مطلب

ديدگاه خود را بيان کنيد

 بزرگترین پورتال پزشکی ایرانیان 0 ديدگاه